Zacznijmy od tego, że nie zawsze jest potrzeba zapalania latarki podczas marszu, jeżeli idziesz prostą ścieżka, księżyc świeci a korony drzew nie są zbyt gęste to prawdopodobnie nie będziesz musiał jej używać. Większość z was pewnie wie że nasze oczy po jakimś czasie dostosowują się do ciemności co sprawia, że widzimy lepiej. Pierwsze i najbardziej widoczne zmiany wynikające z adaptacji oka są widoczne po 10 minutach, a pełna adaptacja osiągana jest w zależności od osoby po 1-1,5 h przebywania w całkowitych ciemnościach. Jednak wystarczy na chwile zapalić latarkę i cały misterny plan w pizdu.
Czasami jednak zajdzie potrzeba przyświecenia sobie w nocy, żeby na przykład sprawdzić która ścieżka jest bezpieczniejsza, znaleźć miejsce na kolacje czy chociażby spojrzeć na mapę. Lecz nie warto odzwyczajać oczu od ciemności, a przynajmniej nie obu.
Teraz na czym cała sztuczka polega. Jeżeli już musicie użyć światła, wystarczy że zamkniecie jedno oko przed odpaleniem latarki i będziecie trzymać je zamknięte aż do jej zgaszenia, w ten sposób tylko jedno oko zostaje naświetlone. Co w finalnym wyniku sprawia, że po jej zgaszeniu wciąż widzimy lepiej w nocy, Tylko nie zapomnijcie otworzyć drugiego oka, i nie róbcie tak w trudnym terenie bo można wywinąć orła, a nie chce abyście coś sobie zrobili.
Podsumowanie
Kiedy chcesz odpalić latarkę, zamykasz jedno oko, co chroni je przed naświetleniem, po wyłączeniu latarki otwierasz oko i cieszysz się faktem że widzisz las a nie ciemna plamę.
Kolejna rada, tyczy się dłuższego używania latarki, bo mam nadzieje że nie będziecie chodzić pół nocy z zamkniętym jednym okiem. Można ją stosować w najprostszych latarkach, bo te nowsze mają już różne tryby wiec nie trzeba kombinować :)
latarka po modyfikacji |
metoda sprawdzona działa i bez taśmy też działa tylko musicie cały czas trzymać kawałek kartki.
Oto małe porównanie, zdjęcia robione były bez flesza doświetlałem je latarką z takiej samej odległości po lewej bez udogodnienia, a po prawej latarka zasłonięta kartką
Może jakość zdjęć nie jest wspaniała ale różnica jest widoczna :)
a w rzeczywistości bardzo poprawia komfort używania latarki nocą
Mam nadzieje że post się Podobał
Zachęcam do odwiedzenia i polubienia mojej strony na facebooku
Pozdrawiam i życzę bezpiecznego Bushowania po lasach :)
O! I to jest przydatna wiedza! Dzięki! :D
OdpowiedzUsuń